Založ si blog

Leto a prázdniny

Blíži sa pomaly koniec letných prázdnin, čas dovoleniek, oddychu i zábavy a ja som sa trochu zamyslela.. rozmýšľam i rekapitulujem… kde sme boli s deťmi , čo sme spolu zažili, čo sme už nestihli a čo nás ešte čaká. 2 mesiace prázdnin je dosť veľa času  na zážitky, na oddych, relax ba aj potrebnú nudu. Áno nudu, v ktorej sa veľa „rodí“, zamýšľa, plánuje, sníva. Premýšľam nad tým, či tieto prázdniny priniesli deťom to, po čom túžili. A odpovedám áno, aj nie. Syn (9r.) je veľký dobrodruh, milovník hôr a náš hlavný rodinný plánovač najmä čo sa týka turistiky špeciálne do Slovenského Raja. Ten mu až priveľmi prirástol k srdcu, ba čo viac, vryl sa mu tak hlboko, podľa mňa už navždy (a veľmi mu to prajem, aby mu táto vášeň zostala navždy). Ale späť k prázdninám, takže kde všade sme boli? Áno správne tušíte, že v Slovenskom Raji, niekoľkokrát (Suchá Belá, Malý Kyseľ, ferrata Kyseľ, Kláštorisko, Prielom Hornádu, Sokolia dolina), potom to boli Tatry (Zbojnícka, Téryho chata, Priečne sedlo, Predné Solisko, Štrbské a Popradské Pleso), Prosiecku a Kvačiansku dolinu, Bachledovu dolinu, Martinské hole a v nich martinskú ferratu. Potom to bolo kúpanie v Levočskej doline, v aquaparku, na Liptovskej Mare, nejaké tie cyklotúry po okolí, denný 5 dňový tábor. Samozrejme  všetko toto deti absolvovali hlavne s tatikom, starými rodičmi či s krstnou. Keď to takto zhrniem, tak môžem skonštatovať, že videli a zažili toho naozaj veľa. A čo je dôležité, že bol tam, kam si sami vybrali, videli to, čo sami chceli, trávili čas so svojimi najbližšími, zdieľali tú krásu spoločných okamihov s tými, ktorí ich majú radi.

Čo by mali deti zažiť cez prázdniny, s kým by ich mali tráviť, kam by mali ísť?? Myslím, že odpovedí by bolo nekonečne veľa.. Čo mne ale z toho vychádza je to, že vôbec nie je dôležité, kde všade sme boli, čo všetko sme videli. Nie je cieľom obehať celé Tatry, alebo navštíviť všetky kúpaliská a atrakcie široko-ďaleko, ba si nemyslím že ísť na dovolenku k moru je úplná samozrejmosť, bez ktorej by sa prázdniny ani nepočítali. Dôležité je ísť tam, kde ťa srdce volá, ísť za svojim vnútorným hlasom, hoc aj do lesa za domom, aj to môže byť obohacujúcejšie ako more, či detský tábor mimo domova. Dôležité je byť tam, kde je mi dobre, kde sa cítim naozaj dobre, tam kde čas akoby spomaľuje…stojí. To je úplne to najviac.

Leto a čas  prázdnin je tu pre nás v čase detstva našich detí príležitosťou ako tráviť čas s nimi, myslím tým tráviť čas vedome, aktívne, nenútene tu a teraz. Robiť spolu to, čo nás navzájom baví a zbližuje, či už je to čas strávený s nami rodičmi, starými rodičmi alebo blízkymi kamarátmi. Je to príležitosť  pre nás byť spolu, chcieť byť spolu, rozprávať sa, alebo aj mlčať cestou cez hustý les.. aj to môže byť krásne. A preto buďme s deťmi, chcime byť spolu, zistime čo nás robí šťastnými, poďme tam kam chceme, alebo aj ostaňme doma a hrajme človeče, či pexeso.. proste buďme s deťmi, nenechávajme ich dlho samé kdesi v neznámom časo-priestore.

Poznám deti, ktoré neboli v lete nikde, áno nikde, neopustili hranice mesta, v ktorom bývajú. Čo také dieťa má z prázdnin? Oddýchlo si? Má na čo spomínať? „Dotklo“ sa ho niečo?? Bojím sa odpovede..

A sú iste aj také deti, ktoré mali každý deň naplánovaný, a boli takmer všade kde sa dalo,  pri mori, v tábore(dokonca niekoľko krát), u babky a dedka, v jaskyni, na hrade, na kúpalisku, na…. vlastne boli vkuse niekde, často aj bez svojich najbližších (rodičov, či st. rodičov). Aj tieto deti si oddýchli? Boli šťastné tam kde boli, s tými čo boli? Tiež sa bojím pýtať sa..

A som na konci svojho rekapitulovania. Aké prázdniny zažili naše deti? Dali sme im to čo chceli? Dať im všetko čo si zažiadajú? Alebo ich ponechať napospas ulice? Pravda je kdesi uprostred.. Nechcime deťom dať všetko, naplánovať každučký deň, aby nedajbože nesedeli iba doma, doprajme im aj priestor na ničnerobenie. Buďme s nimi a doprajme si spoločne a kvalitne strávený čas, či už sme to my rodičia, alebo starí rodičia, doprajme si zažiť niečo čarovné, alebo aj obyčajné.

SRDCE,

PRÍTOMNÝ OKAMIH,

TU A TERAZ… na tom naozaj záleží.

 

HongKong protest demonštrácia

Demonštranti v Hongkongu pošliapali čínsku zástavu

22.09.2019 21:32

Tá neskôr spolu s odpadkovým košom skončila v rieke.

čaputová ukrajina pamatnik

Čaputová má dvojaký meter na lumpov, hovorí Hrnko. Blahová je po sto dňoch s ňou spokojná

22.09.2019 19:00

V pondelok uplynie sto dní od nástupu Zuzany Čaputovej do prezidentskej funkcie. Ako ju hodnotí koalícia a opozícia?

videopredpoveď

Na Slovensko sa rúti séria frontov! Vieme, aký bude prvý jesenný týždeň

22.09.2019 16:59

Rozprší sa? Aké teploty nás čakajú od pondelka do nedele?

Corbyn

Corbyn je v prípade zvolenia odhodlaný zostať vo funkcii premiéra celé obdobie

22.09.2019 16:36

Sedemdesiatročný Corbyn podľa AP vyvrátil špekulácie o tom, že uvažuje o rezignácii.

lucilu

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 536x
Priemerná čítanosť článkov: 536x

Autor blogu

Kategórie

Archív